McCallum Lakes – February 12 2023

Posted

in Road Results

Results queries should be emailed to: mawaresults@outlook.com

Photos can be accessed from the following link https://www.flickr.com/photos/56785857@N08/albums

8 km Run
1s M – Gerard Hill M35 26:17
2nd M – Paul Watson M55 32:28
3rd M – Jerry Peters M45 32:44
Kim Thomas M45 33:21
Adrian Cantwell M55 33:29
Benjamin Higgins M35 33:51
Scott Chambers M45 34:28
Patrick Jones M50 36:38
John Ferguson M50 36:52
Glenn Rogers M55 37:07
Tristan Bell M55 37:12
1st F – Clare Wardle W45 38:13
Steven Hossack M60 38:58
Akos Gyarmathy M65 39:05
Mark Dawson M60 39:53
V4 V 40:06
John Lucas M60 40:39
Bob Colligan M65 40:48
Drew Grosas M55 41:13
Grahak Cunningham M45 41:20
2nd F – Angela Hon W40 41:55
David Boyd M50 42:04
Keith Miller M70 42:07
3rd F – Rochelle Airey W50 44:35
V8 V 44:47
Julie Wilson W65 45:31
Eddie Marcus M50 45:32
Peter Brooke M60 45:34
Tom Atkinson M55 46:25
Crystal Glossop W40 46:44
Rodney Glossop M40 46:44
Adrian Kenny M45 46:53
Wendy Grace W65 46:54
David Baird M75 46:56
Keith Atkinson M65 47:26
Brett Montgomery M45 48:13
John Ranger M55 48:38
Charlie Chan M70 50:40
David Eustace M55 51:47
Peter Tietz M70 52:02
Rohan Thompson M40 52:18
Noels Treen W60 52:31
Milt Mavrick M65 53:28
Jill Bohmer W60 53:36
Silke Peglow W55 53:40
Steve Barrie M60 58:26
Theresa Howe W70 59:00
Bob Schickert M80 1:03:33
4 km Run
V1 V 18:48
V9 V 18:52
1st M – Ross Keane M60 18:53
2nd M – John Pentecost M60 19:09
3rd M – Neil Morfitt M65 19:14
Bernard Candy M60 19:15
V5 V 19:55
Jim Klinge M75 20:37
1st F – Sally Smith W45 20:38
Mark Kerr M50 20:41
2nd F – Margaret Saunders W65 21:30
V7 V 21:36
3rd F – Miika Lowery W30 21:57
Geoff Vine M75 22:04
Russell Smith M60 22:34
Gayle Craft W65 23:29
Ivan Brown M75 23:46
Brian Bennett M75 24:02
Andy Wong M45 24:18
V2 V 24:49
David Carr M90 25:25
Derek Munro M50 25:32
Colin Smith M60 25:33
Fred Smart M85 25:53
Martin Watkins M75 26:02
Isolde Tietz W70 26:22
Lorna McGavock W45 26:32
Sofia Dumlao W40 28:31
Leon Mitchell M40 28:32
Peter Hopper M75 28:36
Janne Wells W50 28:45
Andrej Senic M30 29:08
Stephen Grannells M55 29:13
David Sadler M60 29:18
Ginny Mulvey W65 29:22
Mel Montgomery W40 29:58
Mark Comber M55 30:17
Greg Wilson M75 30:54
Amanda Wylde W40 30:56
Jackie Halberg W75 33:31
Carolyn Fawcett W70 34:01
John Pellier M80 34:08
Hazel Stephen W75 34:28
Richard Blurton M70 34:42
Phillippa Bennett W60 38:17
Terri Carr W60 53:54
8 km Walk
1st M – Johan Hagedoorn M75 1:00:33
2nd M – Lui Cecotti M75 1:00:35
1st F – Lynne Schickert W80 1:14:04
3rd M – Mike Hale M75 1:19:21
Bob Fawcett M70 1:20:01
4 km Walk
1st M – Michael Anderson M70 31:48
2nd M – Haydn Gawne M75 32:00
3rd M – Geoff O’Brien M75 32:06
1st F – Peggy Macliver W75 32:15
2nd F – Delia Baldock W60 33:03
David Gardiner M75 33:25
Sean Keane M55 34:45
Norman Pillay M50 35:13
3rd F – Irene Ferris W70 35:37
Valerie Millard W75 35:41
Grace Hollin W65 36:08
Sheila Pillay W50 37:02
Arnie Jenkins M75 37:21
Ngaio Kerr W50 37:33
Gary Fisher M70 38:48
Erika Fardig W65 39:31
Dave Hogg M60 40:12
Heather Miller W70 42:11
Jim Barnes M80 42:12
Margery Forden W80 42:23
Ros Pillay W75 43:46
Steve Travell M65 44:05
Rex Bruce M80 44:34
Lesley Dowling W60 45:39
Mark Hewitt M70 45:43
Paul Hughes M70 45:44
V6 V 45:49
William Hart M70 45:50
Joan Pellier W80 45:52
Margaret Bennett W80 45:53
V3 V 48:04
Neil McRae M70 48:06
Julie Wood W70 49:29
Pam English W75 49:30

Search

Latest News …

Membership

2023/24 membership fees are $60 for Metro and $50 for Country

Follow this link for new membership or elapsed members wishing to rejoin – Membership Form

Helper Registration

Follow this link to register as a helper – Helper Registration

Programmes

Road

Sunday programme 2023 – 2024

Track and Field

Winter programme 2024

2023/2024 Coaching/Training Programme

Upcoming Events