Racecourse – July 31 2022

Posted

in Road Results

Results queries should be emailed to: mawaresults@outlook.com.

10 km Run
V6 40.42
1st M. Kim Thomas M45 40.57
V5 41.27
2nd M. Glenn Rogers M55 41.56
3rd M. David Adams M45 44.14
Scott Chambers M45 44.18
Simon McGarvie M55 46.03
Rod Hamilton M60 47.27
Peter March M60 47.57
Bob Lane M70 48.28
Rodney Glossop M40 48.50
Zane Walsh M40 49.10
Darryl Downing M40 49.29
Akos Gyarmathy M65 49.33
Jan Brankaer M40 51.10
1st F. Karen March W60 51.14
Keith Miller M70 51.18
John Cameron M55 53.32
Mark Kerr M50 53.39
Paul Every M55 53.53
Mercurio Cicchini M70 54.45
2nd F. Rochelle Airey W50 55.18
Lourens Jacobs M50 55.37
Xinhuan Yan M45 55.59
Matthew Webb M55 56.01
3rd F. Sandi Keenan W55 56.09
Mark Glyde M60 56.11
David Boyd M50 56.17
Chris Pattinson W65 56.21
Peter Brooke M60 56.25
Don Pattinson M65 56.34
V4 57.29
Oliver Mueller M55 57.40
Charlie Chan M70 57.48
Julie Wilson W65 57.49
Carolyn Stephens W65 57.59
Liz Bryson W70 58.00
Paul Watson M55 58.17
Milton Mavrick M65 58.50
David Baird M75 58.51
Anne Young W45 59.39
V8 60.18
V2 60.38
Mell Sieczka W45 60.41
V3 61.03
Vynka Cridge W45 61.40
Bob Britton M60 62.34
Madeline Radestock W60 65.29
V12 65.34
V9 65.50
Lui Cecotti M75 65.51
V7 66.29
Andy Wong M45 68.32
Noels Treen W60 68.43
Trisha Griffiths W45 68.56
Ginny Mulvey W65 69.21
Steve Barrie M60 72.55
Carolyn Fawcett W70 81.04
John Talbot M75 82.40
5 km Run
V1 19.14
1st M. Gerrit Myburgh M50 20.34
2nd M. Greg Knuckey M60 20.38
3rd M. Ralph Henderson M70 24.26
Russell Smith M60 25.56
Geoff Vine M70 26.09
1st F. Gayle Craft W65 27.23
John Panegyres M55 28.07
Rohan Thompson M40 28.15
2nd F. Margaret Saunders W65 28.45
Brian Bennett M70 29.08
Mark Hewitt M70 29.11
Frederick Smart M85 29.40
Martin Watkins M75 30.31
3rd F. Sandra Rourke W55 31.38
Nick Franey M60 31.53
Isolde Tietz W70 31.57
Stephen Grannells M55 32.42
Wayne Taylor M60 34.31
Bruce McGeorge M65 36.15
Paul Hughes M70 36.42
Bob Schickert M80 36.58
Peter Hopper M75 37.04
Mark Comber M55 37.20
Greg Wilson M75 40.23
Alan Cassels M75 43.05
Jackie Halberg W75 43.21
Bob Fawcett M70 60.01
10km Handicap Walk
Clock Time Handicap Run Time
1st M. John McDonagh M70 1:30:39 21.46 68.53
2nd M. Johan Hagedoorn M75 1:31:46 18.42 73.04
3rd M. Steve Travell M65 1:57:03 26.42 90.21
Mike Hale M75 1:59:46 21.02 98.44
1st F. Silke Peglow W50 1:45:48 28.08 77.40
2nd F. Phillippa Bennett W60 1:47:48 23.16 84.32

 

5km Walk
1st M. Haydn Gawne M75 38.01
1st F. Peggy Macliver W75 43.20
2nd M. Arnold Jenkins M75 44.38
2nd F. Erika Fardig W65 47.01
3rd F. Lesley Dowling W60 47.02
Ngaio Kerr W50 48.33
Jim Barnes M75 48.58
Heather Miller W70 49.01
Deb Franey W60 50.24
Sue Glyde W55 50.25
Ros Pillay W70 51.27
Gary Fisher M70 52.30
Geoff O’Brien M75 52.31
Dave Hogg M60 53.14
Lynne Schickert W80 54.16
Heiner Huning M65 54.17
Neil McRae M70 58.21
Clare Wardle W45 59.58

Search

Latest News …

Membership

2023/24 membership fees are $60 for Metro and $50 for Country

Follow this link for new membership or elapsed members wishing to rejoin – Membership Form

Helper Registration

Follow this link to register as a helper – Helper Registration

Programmes

Road

Sunday programme 2023 – 2024

Track and Field

Winter programme 2024

2023/2024 Coaching/Training Programme

Upcoming Events